Czy masz telefon do nieba? - inscenizacja o Janie Pawle II

- Dokument dodano 2008-02-04, oglądany 35527 razy -

Iinscenizacja o Janie Pawle II z prezentacją multimedialną dla szkoły podstawowej

 
 

„CZY MASZ TELEFON DO NIEBA?”

 

( Podkład muzyczny)

Osoba I

 

        „Pośród niesnasków – Pan Bóg uderza

w ogromny dzwon,

dla Słowiańskiego oto Papieża

otwarty tron(...)

A trzebaż   mocy, byśmy ten Pański

Dźwignęli świat...

Więc oto idzie – Papież Słowiański  ,

Ludowy brat...

Oto już leje balsamy, świta

Do naszych ran

Hufiec aniołów – kwiatem umiata

Dla niego tron.”

 

(Dźwięk dzwonów slajd Wyboru Ojca Św.  )

 

Osoba II

 

        16 października 1978 roku – dokładnie o godz. 18.18. – z komina nad kaplicą Sykstyńską w Rzymie ukazał się długo oczekiwany biały dym. O godz. 18.44 z logii nad  głównym wejściem do bazyliki przemówił kardynał Felici.

 

Osoba III

 

        „ Zwiastuję wam radość wielką: mamy papieża! Najdostojniejszego, najprzewielebniejszego kardynała świętego Kościoła rzymskiego, kardynała Wojtyłę, który przybrał sobie imię Jan Paweł II”

 

(milkną dzwony)

 

Podkład muzyczny

 

Osoba IV

 

        Cały świat zamarł  z wrażenia Papież cudzoziemiec? Ostatni raz zdarzyło się to w 1522 roku, kiedy na papieskim tronie zasiadł Holender – Adrian Dedel, znany jako Hadrian VI. A teraz cudzoziemiec i to w dodatku z Polski, zza żelaznej kurtyny, komunistycznego kraju? O godzinie 19.20 w otoczeniu kardynałów pojawił się sam papież. Z balkonu bazyliki usłyszano słowa:

 

        Osoba V

(Slajd )

        „ Nie lękajcie się”

Nazywany jest Maryjnym Papieżem, bo całkowicie zawierzył Matce Bożej, co podkreśla także motto Jego  pontyfikatu Totus Tuus  - cały Twój  ( slajd)

Odwiedzając sanktuaria maryjne w różnych krajach powierzył opiece Matce Bożej mieszkańców tej ziemi i pielgrzymów. W 1997 roku zawierzył Maryi na Jasnej Górze cały Kościół na progu nowego trzeciego tysiąclecia. W  Jego herbie biskupim który stał się papieskim, pod lewym ramieniem krzyża znajduj się litera ”M” – symbolizująca Maryję.

 

 Osoba VI

 

        Slajd

 

„ O Maryjo! Przecież TY wiesz o wszystkim, czego nam brak! O wszystkim co nas boli. Ty  znasz nasze cierpienia, nasze przewinienia i nasze dążenia. Ty, wiesz co nurtuje serca oddane Tobie na tysiąclecie „ W Macierzyńską niewolę miłości”  Powiedz Synowi! Powiedz Synowi o naszym trudnym dziś..

 

Osoba VII

                Tak modlił się Jan Paweł II u stóp Obrazu Jasnogórskiego

Slajd

        Watykan od wieków uchodził za symbol ceremoniału i tajemniczej niedostępności. Kiedy jednak za spiżową bramą zaczął rządzić Karol Wojtyła, wiele  z dawnych zwyczajów odeszło do historii.

 

Osoba VIII

 

        Na przykład już w pierwszym dniu Jego pontyfikatu zniknęła lektyka papieska, gdyż Jan Paweł II  oznajmił,   że nie będzie jej używał. 

 

Osoba IX

 

        A już nazajutrz po wyborze , Papież wybrał się do kliniki, aby odwiedzić ciężko chorego przyjaciela. Osoby  z najbliższego otoczenia wolały, aby Ojciec Święty – zgodnie z ustalonym zwyczajem  - nie opuszczał Watykanu. Przed objęciem najwyższego urzędu.

 

Osoba X

 

        Papież jednak zlekceważył protokoł, podkreślając, że odwiedzenie chorych to jeden z uczynków miłosierdzia. 

 

Osoba XI

 

        Kiedy na Mszę zaproszono telefonicznie zakonnice jednego ze zgromadzeń w Rzymie, matka przełożona uznała to za żary. Trzeba było wysłać osobistego posłańca, aby on potwierdził zaproszenie.

 

( Muzyka refleksyjna  budząca grozę)

 

Osoba XII

 

Slajd

 

         13 maja 1981 roku o godzinie 17.00 na placu Św. Piotra jak zwykle jechał białą toyotą i dotykał wyciągnięte do niego ze wszystkich stron dłonie pielgrzymów... Nagle usłyszano pięć strzałów, gołębie wzbiły się w powietrze i.. zapadła przerażająca cisza. W tej ciszy tłumy obserwowały jak auto zawraca, a ksiądz Dziwisz podtrzymuje bezwładną postać Papieża. Twarz Jana Pawła II była kredowobiała, spokojna, a na ustach tkwił niby uśmiech. Na białej sutannie pojawiły się plamy krwi. Dopiero po chwili rozległ się krzyk i szloch. Ludzie nie opuszczali placu aż do wieczora, kiedy ogłoszono , że Papież  został ranny i poddany jest operacji w klinice Gemelli. ( Muzyka budząca nadzieję ) .

 

Osoba I

 

         23 maja lekarze podpisali komunikat, że życiu Jana Pawła II nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

Osoba II

Slajd

 

         Papież – pielgrzym, zwany też czasami „ Proboszczem świata”, tyle podróżował, a jednak zawsze pamiętał, że jest Polakiem.

  

 

Osoba III

 

         „ Ojczyzna-  kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas: z niej się wyłaniam... gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb. Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzyć   tę przestrzeń którą wypełnia .( „ K. Wojtyła Myśląc Ojczyzna „)

 

Osoba IV

 

Slajd

 

„Drogi Papieżu” napisała zaraz po konklawe do Jana Pawła II uczennica jednej z Włoskich szkół podstawowych: „ Jestem zadowolona z Ciebie. Jesteś naprawdę fajny. Wszystkiego najlepszego nowemu papieżowi Janowi Pawłowi II – Laura.

 

Osoba V

 

         Litów takich przychodziło do Watykanu dużo więcej..

 

Osoba VI

 

Slajd

         „ Kochany Ojcze Święty, podczas Twojej pielgrzymki mój kuzyn wręczał Ci kwiaty. Zapytałeś go, co najbardziej lubi  robić, a on  odpowiedział: chodzić po drzewach. Podobno powiedziałeś, że to zdrowo. Potem Michał wchodził na najwyższe drzewa, a raz wdrapał się nawet na stodołę babci. Zawsze tłumaczył, że ma pozwolenie od Papieża. Bardzo mi się podobało, że go nie skarciłeś za brak poważniejszych zainteresowań. Chciałabym, żeby wszyscy nauczyciele i wychowawcy byli tacy wyrozumiali i nie krzyczeli z byle powodu.” 

 

Osoba VII

 

         Dzieci często prosiły Papieża o modlitwę.

 

Osoba VIII

        

„ Kochany Ojcze Święty! Moja starsza siostra jest zamężna już trzy lata, a jeszcze nie ma dziecka. Proszę, pomódl się za nią. Mama modli się co dziennie, ale to chyba nie wystarcza.” Michał.  

 

Osoba IX

 

         7 - letniego Błażeja interesował natomiast problem teologiczny, a mianowicie: w Jaki sposób Papież kontaktuje się z Bogiem? „ CZY MASZ TELEFON DO NIEBA” – pytał.

 

Osoba X

 

         Slajd

Zdarzyło się, że mali autorzy powierzali Papieżowi swoje tajemnice.

 

Osoba XI

 

         „ W sekrecie powiem Ci, że jak byłem jeszcze całkiem malutki i leżałem w wózeczku, to na spacerze jakaś babcia powiedziała rodzicom, że ja zostanę papieżem” – napisał 8 – letni Maciek.  

 

Osoba XII

 

         Ojciec Święty nigdy nie lekceważył dzieci. Kochał je i traktował zawsze z największą uwagą „ Drogie Dzieci! Przyjmujcie często Pana Jezusa ! Przestawajcie z Nim, pozwólcie się przemieniać w Niego! Jezus jest waszym  Największym Przyjacielem”.

 

Muzyka refleksyjna

Slajd

 

Osoba I

 

         Już w pierwszych miesiącach pontyfikatu okazało się że Papieżowi z Polski jest w Watykanie za ciasno. Rozpoczął pielgrzymowanie po świecie. Gdziekolwiek się pojawił, pociągał za sobą  tłumy, które słuchały, jak mówił o wolności i prawdzie, jak im przybliżał Boga. Gdziekolwiek się pojawił, starał się budować mosty i upominał się o godność człowieka. 

 

Osoba II

 

         Cały świat podziwiał jego specjalne , przystosowanie do przemieszczania się na niewielkie odległości w czasie pielgrzymek pojazdy – papa mobile , poznał Go także jako  pierwszego papieża który  - nie zwracając na środki bezpieczeństwa – wchodził w tłum ‘ Papież nie powinien się lękać ludzi” – mówił. Ściskał setki rąk podczas wszystkich  spotkań, pozwalał się dotykać Po każdym takim spotkaniu guziki u sutanny były oberwane, a białe mankiety brudne i postrzępione – od dotyków rąk.

 

Osoba III

 

Slajd

 

Najwspanialszy polski akcent podczas wszystkich pielgrzymek nastąpił w 1984 roku .Małe miasteczko – 2 tys. Metrów nad poziomem morza – Papua Nowa Gwinea. Po tym jak papież zwrócił się do 100 tysięcy tubylców w ich języku, chór Papuasów odśpiewał mu po Polsku – „ Jest zakątek na tej ziemi...” czyli „ Czarną Madonnę”  I Papież wrócił po pięciu latach do Papuasów.

 

Osoba IV

         Niewielu było w historii ludzi  tak ważnych, jak Karol Wojtyła, którzy mieliby podobne poczucie humoru i zachowali dystans do siebie – jak on.

 

Osoba V  Slajd

         Podczas I wizyty w USA papież spotkał się z rodziną prezydenta. Pięcioletnia wnuczka prezydenta mając kłopoty z wygłaszaniem powitania, powtarzała w koło: Jego Świątobliwość, Jego Świątobliwość... Papież, chcąc ją wybawić z kłopotu wziął ją w ramiona i powiedział: Mów mi „wujaszku”   

 

Osoba V I

         Podczas  jednej  z wizytacji rzymskich parafii Papież – jak to miał w zwyczaju – wdał się w rozmowę z dziećmi. ;

Wy jesteście młodzi, a ja stary – powiedział

Nie  jesteś stary – gromko zaprotestowały dzieci

Tak, ale ja jestem z wami, to dziecinnieję – podsumował papież.

 

Osoba VII   Slajd

         Podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny – w 983 roku – tłumy krakowian gromadziły się przed Pałacem Arcybiskupim, który był rezydencją Ojca Świętego. Ludzie ani nie myśleli rozstawać się ze stojącym w oknie Papieżem i bez końca przedłużali dialog z Nim. Wreszcie Ojciec Święty powiedział: „Cztery lata temu kręciliście mną jak chcieliście, a teraz już jestem starym papieżem i nie dam sobą kręcić”.  

 

Osoba VIII  Slajd

 

         Nazajutrz po uroczystości pontyfikatu 23 października 1978 roku, Papież spotkał się w Auli Pawła VI ze swoimi rodakami, licznie przybyłymi do Rzymu. Dostrzegłszy górali w pięknych, tradycyjnych strojach powiedział do nich:

No, jacy to z was górale co ciupagi macie a swojego metropolitę toście wypędzili z Krakowa? 

Na to Staszek Terebunia odpowiedział:

Przecież jkby Wom się jako krzywda dzioł, to my przyjdziemy i Wos bydziemy bronić!”

Osoba IX

         Aż roi sięod anegdot z czasów, gdy kardynał Wojtyła chodził po Polskich górach i jeździł na nartach – jak najzwyklejszy ceper. Według jednej z nich kardynał wstąpił kiedyś do gazdy po mleko. „wyśta  skąd? – zapytał gazda – z Krakowa. Ciekawski gazda drążył dalej. „ A coście za jedni?” „Kardynał”. Gazda popatrzył na narty na strój narciarski i jeszcze raz na narty po czym z pewnością w głosie zawyrokował ; „Wyście tak kardynał, jak ja Ojciec Święty”

 

Osoba X       Muzyka  Slajd

         „Krzepki góral – powiedział kiedyś z czułością o Karolu Wojtyle kardynał Wyszyński. Nie mylił się – zarówno co do oceny kondycji księdza Wojtyły, jak i jego iście góralskiego umiłowania gór. Ale przecież każdy wierzący , który kocha góry, wie, że tam bliżej do Boga. I do ludzi, którzy współtowarzyszą w wędrówce, wspinaczce i wpatrywaniu się e szczyty .

 

Osoba I

         Górska wspinaczka, jazda na nartach, wieczorne śpiewanie przy ognisku.... To były największe sportowo – turystyczne  pasje Ojca Świętego. Po objęciu Stolicy Piotrowej uczynił wszystko, by pozostać im  wierny. Jedynie kajakowe spływy nie zmieściły się w watykańskiej etykiecie.

 

Osoba I  Slajd

         Każde spotkanie z Janem Pawłem II było wielkim przeżyciem. Papież zwracał się do każdego z nas osobiście, każdemu był bardzo bliski. Nic więc dziwnego, że my wciąż z utęskieniem oczekiwaliśmy Jego przyjazdów chcąc  by jak najdłużej przebywał wśród nas.

 

Osoba II

 

         Dwadzieścia lat temu papież przyjechał na Kongres Eucharystyczny Miał on hasło „ Do końca ich umiłował” 

 

Slajd

 

Osoba III

         Odwiedził również Lublin. Jan Paweł II mówił, że jest to miasto, które łączy tradycję i kulturę Wschodu i Zachodu. Jest to miasto związku Polski i Litwy – Unii Lubelskiej.

 

Slajd

Osoba IV

         Papieski helikopter wylądował obok byłego obozu na Majdanku. Ojciec Święty oddał hołd ofiarom i podkreślił, że człowiek człowiekowi ma być bratem, a nie katem.

Slajd

 

Osoba V

         Papież odwiedził także katedrę .Tam modlił się   przed obrazem Matki Bożej Płaczącej. Był tam biskup Bolesław Pylak i księża wikariusze – nasi obecni proboszczowie.

 

Slajd

 

Osoba IV

         Potem odwiedził KUL. Wówczas jedyny uniwersytet katolicki na ogromnym obszarze od Łaby do Władywostoku. Karol Wojtyła był jego profesorem od 1954 roku Dojeżdżał tu aż z Krakowa nocnym pociągiem, aby wykładać etykę. Teraz spotkał się  z wiwatującą rzeszą profesorów i studentów. Żartował ; „Jak to jest – wołają – „Niech żyje , a mało co nie stratują”

 

Slajd

Osoba V

         Mówił, że można być człowiekiem, a jednocześnie głęboko wierzącym. Wiara sięga dalej niż ludzki rozum, ale mu się nie sprzeciwia. Zachęcił, ,aby Uniwersytet służył prawdzie, wolności i życiu.

 

Slajd 

Osoba VI

 

Mszę Świętą Jan Paweł II odprawił na Czubach w parafii Św. Rodzin. Była ona połączona ze święceniami kapłańskimi. Kandydatów wybrano poprzez losowanie po  jednym z każdego seminarium w Polsce.

 

Slajd

Osoba VII

 

Papież nawiązał do Kongresu Eucharystycznego i przypomniał, że nie byłoby Eucharystii bez kapłaństwa. Bez przekazania uczniom władzy przeistoczenia chleba i wina w słowach „ To czyńcie na moją pamiątkę” Eucharystia jest źródłem miłości. Jest wezwaniem do miłości, która zbawia człowieka. Daje mu życie wieczne.

 

Slajd

Osoba VIII

 

Ojciec święty wołał do nowych kapłanów „ Chcę podziękować deszczowi, że dopiero na końcu zaczął padać. Ksiądz biskup zapowiedziałrano: „ Nie będzie deszczu. Cieszę się, że to proroctwo, chociaż nie całkiem się sprawdziło, że sprawdziło się jednak w stopniu wystarczającym”

 

Slajd

Osoba IX

 

Z okazji dwudziestopięciolecia pontyfikatu ks. Jan Twardowski zadedykował Ojcu  Św. wiersz:

Tyle jest w Tobie – nasze polskie oczy, wiara matki, uśmiech cierpienia i taki zwykły nie za modny dzwonek, tak zagłuszony, że budzi sumienia. 

 

Slajd muzyka refleksyjna

Osoba X

 

Słaby , a jakże mocny! Podczas ostatnich lat pontyfikatu Jan Paweł II z trudem poruszał się o własnych siłach. Podczas ceremonii w rzymskiej Bazylice Św. Piotra korzystał z platformy na kółkach. Jednak nie rezygnował nawet z najbardziej forsownych podróży.

 

Slajd

Osoba I

 

I znowu Polska miliony Polaków ze wzruszeniem patrzyły, jak sędziwy Papież żegnał się z Ojczyzną. Jan Paweł II czuł zbliżający się kres jego posługi. _ „Bóg zapłać! Chciałbym dodać.... i do zobaczenia. Ale to już w Bożych rękach” – mówił. Gdy wierni zaintonowali „  Barkę” jego ulubioną pieśń, w jego oku zakręciła się łza.

 

Slajd

Osoba II

 

Ostatnie lata życia Jana Pawła II naznaczone były ciężką chorobą. Na przełomie marca i kwietnia – w ciągu kilku dni – Papież ogromnie cierpiał. Umierał na oczach całego świata, wszystko ofiarując Bogu. Jednym z ostatnich przesłań, które skierował do wiernych, modlących się w Jego intencji, były słowa „Jestem radosny, wy też bądźcie. Módlmy się razem z radością . Dziewicy Maryi powierzam wszystko radośnie.”

 

 

Osoba III

 

Wigilia Niedzieli Miłosierdzia Bożego, godzina 21:37 Papież umiera. Ostatnim słowem, jakie powiedział było ‘Amen”

Slajd

Osoba IV

 

Gdy ktoś umiera, zapada cisza. Karol Wojtyła kochał ciszę. Mówił „Jedynie w ciszy istota ludzka potrafi wsłuchać się w wewnętrzny głos Boga, który czyni ją naprawdę wolną.”

 

Jan Paweł II – kruchy człowiek, który występował przeciw wszelkiemu złu.

Potępiał wojny

Apelował o wolność narodów i każdego człowieka

Krytykował niesprawiedliwe rządy

Łączył religie

Zwalczał terroryzm

Uczył miłości, przebaczenia i pojednania

Dawał nadzieję i wiarę

Był niestrudzonym pielgrzymem

Podczas swoich podróży pokonał drogę równą trzykrotnej odległości z Ziemi na Księżyc

Wygłosił ponad 2300 przemówień i kazań

Wzbudzał radość milionów ludzi

Potrafił kochać

Inni Go kochali

Nazywali Go Karolem

Lolkiem

I... Janem od Boga.

 

Slajd

Osoba V

 

Kochany Ojcze Święty! My Polskie dzieci, wierzymy w prawdę słów kardynała Ratzingera, że TY nam błogosławisz i patrzysz na nas z okna Domu Ojca. Pragniemy Cię zapewnić, że na zawsze pozostanie w naszej pamięci Twoje wspaniałe, ciepłe spojrzenie, na zawsze pozostaną Twoje słowa, wzywające do modlitwy, do zawierzenia Bogu, ukazujące drogę do Domu Ojca, bo przecież TY już tam na nas czekasz.

 

Slajd

 

                                                                  Marzenna Lamch

Slajdy opracowała s. Zofia Przygoda

 
 

Autorzy dokumentu: s. mgr Zofia Przygoda - doradca metodyczny,

Słowa kluczowe: Jan Paweł II, multimedia, prezentacja, szkoła podstawowa, teatr,